Przepis na risotto z dynią, filetem z kurczaka i kurkami - program "Jedzonko szyte na miarę" poleca!

Jedliście kiedyś pachnące jesienią risotto? Anastazja z „Jedzonka szytego na miarę” przygotowała pyszne danie z dyni hokkaido, filetów z kurczaka i kurek. Brzmi pysznie, prawda? Ci, którzy cenią sobie smaki sezonowych warzyw i grzybów, na pewno docenią takie ciekawe połączenie.

Okazuje się, że risotto, choć nie jest klasycznym polskim daniem, doskonale przyjęło się w naszym kraju. Ciemny, brązowy ryż jest bardzo wdzięcznym „materiałem”, który świetnie współpracuje z przeróżnymi dodatkami. Taki ryż nadaje risotto niezwykłego, wykwintnego smaku i aromatu. A dynia i kurki czynią z tego dania prawdziwą ucztę dla zmysłów.

  

Co będzie Ci potrzebne?

 

- 1 niewielka dynia hokkaido

- 1 szklanka kurek (suszonych lub świeżych)

- 100 - 150 g brązowego ryżu

- 2 filety z piersi kurczaka

- bulion (woda, kostka bulionowa warzywna, marchew, pietruszka, seler, 1 cebula, kości wędzone)

- 1 cebula

- tarty parmezan

- masło

- oliwa z oliwek lub olej ryżowy

- świeży lub suszony tymianek

- pieprz cytrynowy

- świeżo mielone sól i pieprz

- 1 łyżeczka cukru trzcinowego

- ocet winny do smaku

 

 

Sprawdź, jak prosto przygotować risotto dyni z filetem z kurczaka i kurkami

 

By przygotować pyszne risotto, zacznij od namoczenia suszonych kurek w wodzie. Możesz namoczyć je też w mleku lub maślance, dzięki czemu zyskają jeszcze dosadniejszy, wyrazistszy smak. Kurki muszą moczyć się minimum godzinę, w przeciwnym razie będą twarde i trzeba je będzie długo dusić. Niestety, wtedy stracą dużą część smaku i aromatu.

Jeśli masz świeże kurki, nie trzeba ich moczyć. W takiej sytuacji od razu przejdź do kolejnego kroku, czyli przygotowania bulionu.

Obraną marchewkę, seler i pietruszkę, podzieloną na części cebulę włóż do garnka razem z wędzonymi kośćmi. Wszystko gotuj na niewielkim ogniu przez, minimum, 30 minut. Do bulionu możesz dodać warzywną kostkę rosołową. W filmie Anastazja przygotowała aromatyczny bulion w stalowym rondlu z kolekcji Industry (belgijskiej marki Demeyere).

Rozgrzej patelnię, dodaj na nią spory kawałek masła. Posiekaj kurki na drobne kawałki i podsmażaj je krótko, maksimum 4-5 minut, tak, by zmiękły. Kurki powinny być lekko zeszklone, nie zaś mocno przesmażone. Anastazja podsmażała kurki na nieprzywierającej patelni CTX duńskiej marki Scanpan. Dzięki tytanowej powłoce kurki doskonale szybko się zeszkliły, nie przywarły do patelni ani zbyt mocno się mnie wysuszyły. Podsmażone kurki odstaw na bok, by nieco przestygły.

 

Przygotuj garnek lub głęboką patelnię z pokrywką (Anastazja wykorzystała stalową, głęboką patelnię Atlantis marki Demeyere). Pokrój cebulę w kostki. Rozgrzej patelnię i dodaj do niej tłuszcz. Zmniejsz moc palnika i zacznij podsmażać cebulę.

 

 

 

 

Dynię wydrąż, usuń z niej pestki i miąższ, pokrój na grube kawałki. Nie obieraj jej ze skórki!

 

Przyda Ci się do tego naprawdę ostry nóż, bo dynia Hokkaido to prawdziwy twardziel. Anastazja poradziła sobie z nią dzięki japońskiemu nożowi Miyabi z linii 5000 FCD.

 

Dodaj do cebuli pokrojoną w grubą kostkę dynię. Podsmażaj całość pod przykryciem przez kilka minut. Pamiętaj, by zmniejszyć moc palnika pod naczyniem. Pokrój filety z kurczaka na duże kawałki, dodaj je do podsmażanej dyni i cebuli. Dokładnie wszystko wymieszaj.

 

Teraz wyjmij warzywa z bulionu. Dodaj go nieco do smażącej się dyni, cebuli i kurczaka. Przykryj pokrywką i duś jeszcze kilkanaście minut na małym ogniu, często mieszając. Co jakieś 5 minut zaglądaj do garnka, czy patelni, by sprawdzić, czy nic nie przywiera - czy przypadkiem nie wyparowało zbyt dużo bulionu.

 

Do dyni, cebuli i mięsa dodaj podsmażone kurki, wsyp brązowy ryż, podlej wszystko jeszcze raz bulionem. Dopraw świeżo mieloną solą i pieprzem, dodaj tymianek i pieprz cytrynowy. W czasie duszenia ryż wchłonie bulion – dlatego sprawdzaj, czy nie trzeba go jeszcze odrobinę dolać do risotto.

 

Pamiętaj, żeby ugotowany ryż był delikatnie sprężysty, nie może być rozgotowany. Kiedy risotto jest gotowe, a ryż wchłonął bulion, całość przełóż na głębokie talerze lub salaterki. Posyp risotto startym parmezanem.

Smacznego-pysznego!

 

 

Gotowała dla Was Anastazja z programu „Jedzonko szyte na miarę”

Tekst: Dział PR Grupy Nas Troje

Zdjęcia: Grupa Nas Troje

www.prestizowakuchnia.pl

 

Szukaj nas tutaj:

 

                

 

 

 

Artykuły powiązane

Bloczek pokryty skórą, czyli doskonałe polerowanie noży

Świetnym zakończeniem procesu ostrzenia noży jest polerowanie ich na bloczku obitym naturalną skórą. Pozbawiasz wtedy klingę mikro-zadziorów i maleńkich rys.

Miyabi - mistrz ostrej tradycji i dokładnej nowoczesności

Marka Miyabi stworzyła noże, które obeszły restrykcyjne przepisy Japońskiego Ministerstwa Przemysłu i Handlu dotyczące wywozu z Japonii noży kutych z dodatkiem Tamahagane.

Luksusowe AGD to nieco inny świat

Marki Premium żyją własnym życiem i rządzą się swoimi prawami. Tu trzeba dostosować swoje oczekiwania do nich, bo one dyktują warunki. Czytaj o tym, co znaczy luksusowe AGD.

Wielka alergiczna ściema, czyli jak wykończyć alergika

Jak pokazują rozmowy z lekarzami i farmaceutami, naczynia dla alergików to wróg numer jeden na antyalergicznej liście. Lepiej alergikowi pochłonąć tony pigułek, niż zwalczyć alergię w zarodku.

Nieprofesjonalnie, bo emocjonalnie? Czy uwielbienie niszczy obiektywizm sprzedawcy?

Jeśli kocha się to, co się robi, robi się to, co się robi, w przestrzeń profesjonalizmu wkradają się emocje. To dobrze, czy źle, że sprzedający markowy sprzęt AGD kultywuje swoje zajęcie?

Żeliwne patelnie do naleśników - dla łasucha i niejadka

Wybór odpowiedniej patelni do smażenia naleśników może zawęzić się do patelni z francuskiego, nieprzywierającego lub szwedzkiego, naturalnego żeliwa.
}